Galerie podróże dalsze 01

Grecja – Makedonia i Thessalia

Macedonia (Macedonia Grecka, Macedonia Egejska, gr. Μακεδονία Makedonia) – kraina historyczna w Grecji. Tesalia (gr. Θεσσαλία – trl. Thessalía) – kraina historyczna i region administracyjny współczesnej Grecji położona nad Morzem Egejskim na południe od Macedonii. Galeria pokazuje zdjęcia z takich miejsc jak: Półwysep Chalcydycki albo Chalkidiki (gr. Χαλκιδική, łac. Chalcidice) półwysep w Grecji, u północnych wybrzeży Morza Egejskiego, na południowy wschód od miasta Saloniki, historyczna kraina Chalkidyka; Meteory (gr. Μετέωρα (Meteora) z gr. metéoros – wzniesiony w górę, będący wysoko w powietrzu) masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalampaka, na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów); Autonomiczna Republika Góry Athos, także Święta Góra (nowogr. Άγιο Όρος, grec. staroż. Ἅγιον Ὄρος – Agion Oros) dalsza od nasady część górzystego półwyspu Athos, w Grecji, posiadająca status okręgu autonomicznego, zamieszkiwanego wyłącznie przez mnichów prawosławnych; Saloniki, nowogr. Θεσσαλονίκη – Tesaloniki (dawn. Tesalonika, gr. Θεσσαλονίκη, Thessalonike, łac. Egnatia) miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie), drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji.

Turcja – Marmaris

Marmaris – miasto portowe i kurort w Turcji położone w części Egejskiej Turcji nad Morzem Egejskim. W okresie letnim brukowane uliczki starówki przepełnione są turystami. W ścisłym centrum miasteczka znajduje się dzielnica handlowa, a wzdłuż biegnącej obok plaży promenady położone są liczne bary i dyskoteki. Promenadą wzdłuż plaży można dojść do miejscowości İçmeler, sypialni Marmaris.

Czechy – Praha

Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Hradczany (dawniej Hradczyn, czes. Hradčany, niem. Hradschin, także Burgstadt) powstała w XIV w. „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez 6 stuleci, katedra św. Wita. Jej elementami są także: całe byłe miasto Hradczany włącznie z obszarem zajmowanym przez Loretę oraz dzielnicę Nowy Świat (Nový Svět). Malá Strana (Mała Strona, Kleinseite) dzielnica Pragi, do 1784 samodzielne miasto położone u stóp praskiego zamku, na lewym brzegu Wełtawy. Most Karola (czes. Karlův most, niem. Karlsbrücke) most na Wełtawie w Pradze czeskiej łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta.

Turcja – Alanya

Alanya leży w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na terenach starożytnej Pamfilii. Miasto jest miejscowością wypoczynkową. Od strony lądu Alanya jest otoczona górami Taurus. Centrum miasta rozdziela na dwie połowy wysoki na blisko 250 metrów cypel skalny zwany Kale. Na jego szczycie znajduje się twierdza obronna z trzema wieżami. Galeria pokazuje też zdjęcia z takich miejsc jak: Aspendos ( gr. Άσπενδος) starożytne greckie miasto w Azji Mniejszej znane dziś z najlepiej zachowanego starożytnego amfiteatru na 15 000 miejsc, również obecnie wykorzystywanego do różnego rodzaju przedstawień i pokazów; Wodospady Kurşunlu, malowniczy zakątek i park położony na Wybrzeżu Morza Śródziemnego nad rzeką Aksu; Perge najważniejsze z miast starożytnej Pamfilii, według legendy miasto założone w XIII wieku p.n.e. przez Mopsosa i Kalhasa uchodźców spod Troi.