Galerie podróże bliższe 01

Ustka 1

Ustka (kasz. Ùskô, niem. Stolpmünde) miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Siedziba gminy wiejskiej Ustka. Ustka jest położona na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym, uzdrowiskiem z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 16 379 mieszkańców. Od 13 lipca 2003 Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem. Oba miasta są połączone komunikacją kolejową i autobusową. W Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, będące głównym ośrodkiem szkoleniowym dla potrzeb Marynarki Wojennej.

Air Show Radom 2005

Radom Air Show – cykliczna impreza organizowana co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu, łącząca pokazy statków powietrznych z naziemną statyczną wystawą sprzętu wojskowego i prezentacjami firm z branży lotniczej. Organizatorami imprezy są: Dowództwo Sił Powietrznych, Miasto Radom, Port Lotniczy Radom, Siły Powietrzne RP i Aeroklub Polski, honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zespoły akrobacyjne na Air Show 2005: Biało-Czerwone Iskry – Polska, Biele Albatrosy – Słowacja, Orlik – Polska, Patrouille de France – Francja, Red Arrows – W.Brytania, Żelazny – Polska.

Ustka 2

Ustka – nadmorski kurort tętniący życiem nawet zimą, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma swoje drugie oblicze – historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki – dawniejsze centra życia rybackiej osady. W dziejach Ustki, od czasów najdawniejszych po najnowsze, wyraźnie zaznaczają się trzy źródła utrzymania mieszkańców, uwidocznione w herbie Ustki, zaprojektowanym w 1920 roku przez miejscowego artystę Wilhelma Granzowa. Chodzi o rybołówstwo (łosoś w ręku syreny), żeglugę handlową (żaglowiec) i kąpielisko (syrena zanurzona w morzu).

Zamek w Dębnie

Późnogotycka budowla wzniesiona w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna. W latach 1970-1978 zamek przeszedł gruntowną renowację i odtąd mieści się w nim oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Małopolski Piknik Lotniczy Kraków 2014

Już po raz dziesiąty w ostatni weekend czerwca tereny dawnego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny ożyły i przypomniały sobie swoje niegdysiejsze przeznaczenie. Piknik lotniczy dał możliwość podziwiania niesłychanego kunsztu pilotów akrobacyjnych a także niecodzienną szansę obejrzenia dynamicznych i statycznych prezentacji wielu współczesnych oraz historycznych statków powietrznych. M.in. po raz pierwszy nad Krakowem pojawiła się latająca legenda II wojny światowej myśliwiec Supermarine Spitfire znany z bitwy o Anglię. Egzemplarz, który pojawił się na pikniku był w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego, konkretnie maszyny ZF-U Jerzego Główczewskiego.